Žilina - Staré Mesto

Mestská časť Staré Mesto

Dominantou Starého mesta je historické jadro Žiliny s mestskou pamiatkovou rezerváciou a pešou zónou. Historickým centrom Žiliny je známe štvorcové Mariánske námestie s arkádami (v Žiline nazývané ako „laubne“), ktoré bolo obývané už pred rokom 1290. Námestie malo v minulosti viacero pomenovaní, lemujú ho historické meštianske domy a kostol Obrátenia sv. Pavla (známy ako „sirotársky“). Na každej svetovej strane vedú z námestia dve priľahlé uličky. Najfrekventovanejšia z nich – Farská – smeruje k Farským schodom, balustráde a Katedrále Najsvätejšej Trojice s dvoma vežami. Jedna stojí osamotene mimo kostola a volá sa Burianova veža, pri nej je budova Mestského divadla. Dole pod Farskými schodmi leží Námestie Andreja Hlinku s viacerými budovami z obdobia secesie a funkcionalizmu, medzi nimi aj Považská galéria umenia. Na Hlinkovo námestie nadväzuje Národná ulica, ktorá je plná obchodov a reštaurácií v budovách pochádzajúcich z prelomu 19. a 20. storočia. Končí sa pri železničnej stanici, ktorá je v Žiline od roku 1870. Počet obyvateľov: 13 818 (k 31. 05. 2012).

Aktuálne správy pre Staré mesto
Pondelok, 12. September 2016, 19:33

Kedysi pýcha Žiliny, potom schátraná pamiatka. Dnes je Rosenfeldov palác po dvojročnej rekonštrukcii opäť otvorený. Bude slúžiť na reprezentatívne účely aj ako nové centrum kultúry. Rekonštrukcia stála viac ako 2 milióny eur.

Sobota, 13. August 2016, 00:00

Príležitostné prehliadky podzemných pivníc pod Mariánskym námestím, všeobecné známych pod názvom „katakomby“, sa stali medzi Žilinčanmi mimoriadne obľúbené. Niet divu, veď bežne sa do týchto tajomných priestorov nik nedostane.

Piatok, 16. Január 2015, 23:08

Spracovanie a recyklácia odpadov je problematikou, ktorá je na Slovensku v úzadí. V nedávno zverejnenom rebríčku členských štátov EÚ je Slovensko v recyklácii komunálneho odpadu až tretie od konca.

Utorok, 11. November 2014, 07:00

Mesto park výrazne zmenilo a rozšírilo. Neunikli sme pozornosti slovenskej agentúre životného prostredia, ktorá toto rozšírenie náležite ocenila!

Nedeľa, 12. Október 2014, 14:14

Významná architektonická pamiatka je pre verejnosť už viac ako tri roky neprístupná. Peniaze z eurofondov a Nórskych fondov túto budovu opäť opravia a mesto s ňou má veľké plány!

Stránka 1 z 25
panerai repliky hodinek
repliky hodinek

Odporúčame vám

Register

*
*
*
*
*

* Field is required