Správa
  • Table './zilinadnes/jos_content_statistics' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed SQL=INSERT INTO `jos_content_statistics` ( `component`,`reference_id`,`type`,`ip`,`user_id` ) VALUES ( 'com_k2','5179','1','54.81.110.114','0' )

Žilinčania opäť postavili na Hlinkovom námestí máj

Stavanie už tradičného žilinského mája je podľa mesta prejavom úcty k ľudovým tradíciám, ktoré sú základným pilierom kultúry nášho národa.

Napriek nepriaznivému počasiu sa podujatie začalo o 16:00 na Námestí Andreja Hlinku. "Muži, ktorí nemali kde postaviť máj pre svoju milú, mohli prísť pomôcť postaviť ten žilinský," povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba. Zároveň mohli nechať odkaz na stužkách, ktorými sa máj ozdobil. Podujatia sa zúčastnili aj viacerí mestskí poslanci. "Poďakovanie patrí aj lesníkom skupiny Roberta Füricha, ktorí s poslancami vztýčili máj. Keďže pršalo a drevo bolo klzké, chlapi sa skutočne „namakali“. No potlesk prítomných ocenil ich námahu," povedal Čorba.


Tradícia stavania májov nielen na Slovensku je dlhá niekoľko storočí. Pôvodne bol zelený strom symbolom mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom a obnovujúcej sa prírody na jar. Bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavovať radosť z víťazstva jari nad zimou.

Napíšte komentárpanerai repliky hodinek
repliky hodinek

Odporúčame vám

Register

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.