Správa
  • Table './zilinadnes/jos_content_statistics' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed SQL=INSERT INTO `jos_content_statistics` ( `component`,`reference_id`,`type`,`ip`,`user_id` ) VALUES ( 'com_k2','5228','1','54.81.110.114','0' )

Blanára vyzve bývalá podpredsedníčka parlamentu Jurinová, bude to tesný súboj

Na jednej strane populárny župan s podporou Smeru, na druhej strane konzervatívna politička koalície SaS-Oľano-KDH. Kto získa v novembri post Žilinského župana?

O Jurajovi Blanárovi sa hovorí ako o "večnom županovi." V kraji akoby nemal konkurenciu. Vo funkcii je už od roku 2005 a v kraji je mimoriadne obľúbený. Z časti je to všeobecnou popularitou jeho strany SMER, z časti jeho osobnou charizmou. Žilinský župan tiež poctivo pracuje na propagovaní svojej práce. Teraz sa však zdá, že našiel ťažkého súpera. Je ňou bývalá podpredsedníčka parlamentu za Oľano, Erika Jurinová.


Jurinovú spomínal líder Obyčajných ľudí Igor Matovič už pred niekoľkými mesiacmi. Pred pár dňami sa stala oficiálnou kandidátkou koalície SaS-Oľano-KDH. Táto koalícia postavila spoločného kandidáta v každom kraji.


Jurinová patrí k menej výrazným politikom Oľano, no v Žilinskom kraji je populárna. V parlamentných voľbách v marci 2016 získala až 30 225 preferenčných hlasov.


Na porovnanie, Juraj Blanár získal na kandidátke Smeru len 23 035 hlasov. Napriek tomu sa na decembrovom sneme stal jedným z nových podpredsedov strany.


Aj tento prepočet ukazuje, že Jurinová môže byť pre súčasného župana vážny problém.


Tým, že je neopozeraná, nemá tiež žiadne škandály. Naopak, prezentuje sa úprimnou sociálnou politikou.


Jurinovej môže pomôcť aj konzervatívne, kresťanské zázemie, keďže najmä na Kysuciach a na Orave hrá religiozita stále veľkú rolu v životoch voličov. Prieskumy ukazujú, že podľa náboženskej príslušnosti tam aj ľudia volia.


Jurinová sa chce venovať najmä nemocniciam. Žilinský kraj je posledný, ktorý má vo svojej správe regionálne nemocnice - v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Trstenej a Dolnom Kubíne. "Ak vo voľbách uspejeme, budeme musieť v týchto nemocniciach zabrať," povedala na tlačovej konferencii líderka Oľano Veronika Remišová, keď predstavovala straníckych kandidátov na županov.


V rámci nemocníc sa chcú sústrediť na pôrodnice a podmienky pre rodičov s hospitalizovanými deťmi.


Žilinský kraj pod Blanárovým vedením vníma práve nemocnice ako svoju výkladnú skriňu. Snaží sa dokázať, źe aj model vlastnenia regionálnych nemocníc krajom môže byť efektívny.


Ani tu však nechýbajú škandály. V minulosti bol napríklad v Čadci problém s nákupom predraženého CT prístroja. V nemocnici v čadci bol v minulosti problém s nákupom predraženého CT prístroja, Blanár však zodpovednosť odmietol.


Podľa Blanára využili najtransparentnejší spôsob obstarávania - elektronickú aukciu - aby vysúťažili najlepšie podmienky. To sa im údajne podarilo. “Pán Beblavý špekulatívne uvádza, že sme mohli ušetriť 800-tisíc. Nemohli, lebo taká situácia nemohla nastať. V zmysle zákona sa neúspešní uchádzači v aukcii nemohli stať víťazmi. Prijať sme mohli len ponuku víťazného uchádzača alebo zrušiť súťaž," povedal v októbri minulého roku.


Blanár svoju konkrétnu agendu na ďalšie obdobie nepredložil, bude však zrejme naväzovať na jeho doterajšiu robotu. Svoju prácu propaguje cez tlaćovú kanceláriu v priebehu celého volebného obdobia. Najviac sa snaží prezentovať investíciami do škôl, nemocníc, športu a kultúry.


Kto sa podľa vás stane Žilinským županom? Dajte nám vedieť v komentároch!


Napíšte komentárpanerai repliky hodinek
repliky hodinek

Odporúčame vám

Register

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.