Najviac voltov vyrobilo kiwi

Slovensko – španielska dvojica Martina Bobríková a Oscar de Carmen sú autormi rôznorodých aktivít na poli umenia a sociálneho aktivizmu. Spolupracujú už sedem rokov. Odpady produkované modernou spotrebnou spoločnosťou využívajú na výrobu umeleckých diel, hudby alebo vzdelávaciu činnosť. Na Stanici Žilina-Záriečie pripravili pre deti workshop Hudba z odpadu.

Najviac voltov vyrobilo kiwi FOTO: Autor

Podľa princípu, ktorý v roku 1799 objavil Alessandro Volta, zostrojili Martina s Oscarom pred očami troch detských bádateľov jednoduché elektrické články. Elektródami sa stali medené pliešky a oceľové skrutky. Ako elektrolyt použili najprv slanú vodu v malých pohárikoch. Po spojení viacerých pohárikov deťom ukázali, že aj takto vyrobená elektrina postačuje na zapnutie kalkulačky alebo rozsvietenie LED diódy. Následne vystriedali slanú vodu šťavou obsiahnutou v ovocí. Pliešky a skrutky nastrkali do citrónov, zemiakov, hrozna či nektárinky. Najviac Voltov získali z kiwi, ktoré rozštvrtili a zapojili v sérii, aby získali čo najsilnejšie napätie. Pomocou kiwi tak mohli dodať energiu zariadeniu z hracej pohľadnice a vypočuť si melódiu.

Z ovocia vytvárajú umenie
Martina s Oscarom skúšali podobne získanú energiu pretransformovať aj do zvukových signálov. „Dnes sme to pre deti nerobili, pretože je to oveľa komplikovanejšie. Robili sme aj koncerty s ovocím, mali sme na zemi rozložených aj tristo kusov rôzneho ovocia a zeleniny. Energiu, ktorú sme pomocou nich vyrobili sme pretransformovali do vizuálnych aj zvukových výstupov,“ opísala Martina. Workshop pre deti s Oscarom organizovali po prvýkrát. „Chceli sme deťom vysvetliť, že aj veci, ktoré majú bežne v domácnosti alebo sú už nepoužiteľné, napr. zhnité ovocie, sa dajú ešte stále použiť na výrobu energie. Myslím, že napriek jednoduchému podaniu mohli deti pochopiť, že energia sa dá vyrobiť aj alternatívnym spôsobom,“ dodala.

Oscar, Martina a deti. FOTO: Autor

Precvičili si predstavivosť
Oscar spresnil, že workshop má stále len formu experimentu. „Snažíme sa objaviť možnosti ďalšieho využitia toho, čo už ľudia spotrebovali a odhodili. Robíme rôzne predstavenia, výstavy, inštalácie.  Zatiaľ sme spolupracovali prevažne s dospelými, ale teraz sme sa zamerali na edukáciu detí. Myslíme si, že je dobré, keď už deti vedia, čo sa deje s produktmi dennej spotreby, a na čo sa ešte dajú použiť,“ objasnil Oscar. Malých záujemcov o vedu a umenie priviedla mama Kaja. „Chodievame sem pravidelne, boli sme na viacerých workshopoch a chceli sme skúsiť opäť niečo nové a zaujímavé. Niektoré veci boli pre deti ešte ťažké na pochopenie, ale predstavivosť si cibrili dobre,“ skonštatovala.

© 2012 Media Dnes, s.r.o.

Napíšte komentárpanerai repliky hodinek
repliky hodinek

Odporúčame vám

Žilina dnes online

eftirmynd áhorfandi rolex replica watches replica watches

Register

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.