Správa
  • Table './zilinadnes/jos_content_statistics' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed SQL=INSERT INTO `jos_content_statistics` ( `component`,`reference_id`,`type`,`ip`,`user_id` ) VALUES ( 'com_k2','5081','1','54.81.110.114','0' )
Notice
  • Simple Image Gallery Pro Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Ktorá kniha z vlaňajšieho roka získa váš hlas?

Prinášame vám kompletný zoznam nominovaných titulov súťaže KNIHA HORNÉHO POVAŽIA. Za svoju obľúbenú knihu môžete hlasovať do 7. apríla.

FOTO: Krajská knižnica v Žiline FOTO: Krajská knižnica v Žiline

Krajská knižnica v Žiline vyhlásila 11. ročník obľúbenej čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia. ŽilinaDnes.sk je mediálnym partnerom súťaže. Hlasovanie je už spustené a jeho pravidlá sú nasledovné:


Dôležité termíny:

Hlasovanie bude prebiehať od 1. marca do 7. apríla 2017

Vyhlásenie výsledkov súťaže bude 24. apríla 2017

Súťažné kategórie:

Nominované knihy sú rozdelené do dvoch súťažných kategórií:

1. kategória: beletria

2. kategória: odborná literatúra

Kde nájdete nominované knihy?

Od 1. marca do 7. apríla sú vystavené v knižnici.

Kto rozhodne o výsledkoch súťaže?

O víťaznej knihe rozhodne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov. Hlasovať môžete do 7. apríla. Hlasovacie lístky budú uverejňované v regionálnom  týždenníku MY Žilinské noviny, na web stránke knižnice alebo si ich môžete vyzdvihnúť priamo v knižnici  a na jej pobočkách. Na jednom hlasovacom lístku môže hlasujúci udeliť jeden hlas knihe v prvej kategórii (beletria) a jeden hlas knihe v druhej kategórii (odborná literatúra). Hlasujúci môže udeliť jednej knihe len jeden hlas. Počas trvania súťaže môže hlasujúci hlasovať len jedenkrát. Platný je len originálny hlasovací lístok. Hlasovací lístok je potrebné doručiť do knižnice osobne, poštou, mailom alebo faxom. Kniha, ktorá získa najviac čitateľských hlasov, získa ocenenie Kniha Horného Považia 2016.

 


BELETRIA

 


Zuzana Kuglerová

Najkrajšie slovenské rozprávky


Zhavranení bratia, Soľ nad zlato, Nebojsa, Mahuliena, zlatá panna, Šípové kráľovstvo, Tri zlaté vlasy deda Vševeda, Lomidrevo, Krása nevídaná. Najkrajšie slovenské rozprávky podľa Pavla Dobšinského, ktoré prerozprávala Zuzana Kuglerová. Kniha je doplnená o ilustrácie Dominiky Čapkovej.


Milan Tuma

Rozhovory s mojím druhým ja


Výber z poézie Milana Tumu. Povedala mi: Prestaň písať o mne, napíš niečo iné... Spomenul som si na svoju dávnu báseň Ja a môj priateľ klaun – a vznikli tieto rozhovory.


Peter Frankl

V mene krvi


Román je ságou židovskej rodiny Schwarzovcov, ktorá na pozadí historických súvislostí v priebehu niekoľkých storočí zachytáva okamihy, ovplyvňujúce životy jej príslušníkov. Dej sa odohráva od druhej polovice 17. storočia až do medzivojnového obdobia 20. storočia.


Pavol Dubovec

Mlynárov tovariš


Tento príbeh bol napísaný pri príležitosti 630. výročia prvej písomnej zmienky o obci Turie v r. 1386. Zaujímavosťou je množstvo dobových výrazov napr. Budetin, Nedecz, Rajecz, tinta, provízor... ak chcete vedieť čo znamenajú prečítajte si túto knihu.


Ľubomír Feldek

Životopis vo veršoch


Žánrom Ľubomíra Feldeka bola vždy poézia, preto základ knihy tvorí prierez jeho básnickou tvorbou, najmä z jeho jedenástich básnických zbierok a aj z kníh určených deťom.  Kniha obsahuje aj životopis, ocenenia a bibliografiu. Výber zostavila jeho dcéra Anna Lara a knihu ilustroval Miroslav Cipár.


Zuzana Kuglerová

Hraj (sa so mnou)


Po viac ako tridsiatich rokoch sa autorka vracia znovu k poézii výberom ľúbostných až erotických veršov, v ktorých mapuje svoje básne z rokov 2002 až 2015, uverejňované na internetových portáloch.


Lucia Sasková

Prostitúka


Hlavnej hrdinke sa nedarí nadviazať ľúbostný vzťah, nevie, aké je byť milovaná, lebo bola odjakživa terčom posmechu vďaka svojmu výzoru, ryšavým vlasom a nízkemu sebavedomiu. K najstaršiemu remeslu sa dostane viac-menej náhodou. Spočiatku váha, no neskôr ju jej „práca“ celkom pohltí. Je len otázkou času, kedy ju tento spôsob života stiahne na samé dno...


Adriana Macháčová

Keď láska zabíja


Denisu Jungovú zasiahla manželova nevera ako živelná pohroma. So slovami – keď si myslíš, že život bezo mňa bude lepší, tak to skús – vyhodí Ivana z ich luxusného bytu. Následky rozchodu však nepredvídala. Iba ona sama vie, že silu len predstierala.


Dubovcová Anna

Medzi nebom a zemou


Zbierka veršov, ktorú dopĺňajú ilustrácie od akad. sochára Štefana Pelikána, je plná pocitov, vášne a trpkosti, ktoré autorka prežívala a prežíva aj dnes vo chvíľach samoty.


Michal Slanička

Sex s ex alebo milujte ma ešte raz

 

Slovenský „Sex v meste“! Pikantný a zábavný príbeh o slobodnej tridsiatničke Viktórii. Hovorí sa, že do rovnakej rieky dvakrát nevstúpiš, ale hlavnej hrdinke sa to podarí niekoľkokrát.


Goran Lenčo

Albatros a drak


„Moje poetizmy hovoria samé za seba, nepotrebujú výklad ani komentár“, hovorí Goran Lenčo o sebe. Presvedčte sa pri čítaní tejto básnickej zbierky o zdatnosti autora narábať so slovami, klásť ich dokonale na papier a usmerňovať myšlienkové pochody.


Katarína Soyka

Svedomie temnej časti


Šiesty fantasy román Kataríny Soyky vás zoznámi s mladou čarodejnicou Deinou. Tá je nútená splácať dlh lumpovi Dobrogovi, ktorý do sveta živých privádza temného mága Blahowitzapla.


Peter Cabadaj

Dlaňové priznanie (a iné texty)


Zbierka esejisticky ladených textov, recenzií a príspevkov. Osobitnú kategóriu tvoria profily známych, menej známych či zabudnutých slovenských aj svetových spisovateľov a výtvarných umelcov.


Adriana Macháčová, Róbert Dyda

Škandál v lepšej spoločnosti


Základmi prepychového a harmonického života manželskej dvojice Izabely a Alberta Wolfovcov otrasie anonymná správa. Podľa pisateľa má úspešný právnik a tvár novovzniknutej politickej strany milenku. Šokovaná Izabela si najme súkromného detektíva, aby potvrdil či vyvrátil toto tvrdenie.


Katarína Holetzová

Smrť prekliatych


Obyvatelia horskej obce Terovce stáročia žijú podľa vlastných pravidiel. Počas osláv letného slnovratu zaživa uhorí sestra miestneho podnikateľa. Mŕtvych tiel v horúcom lete pribúda. Prípad dostane mladý policajt René Juhász, ktorý nastúpil na kriminálku po sérii neúspechov. Ryšavý tridsiatnik tak musí počas svojho prvého vyšetrovania bojovať nielen s vrahom, ale aj s nevraživosťou kolegov a vlastným strachom.


Zuzana Kuglerová

Veľká kniha slovenských povestí

(Kelti, Rimania, Slovania, Avari, Tatári, Turci) 1. diel


Povesti sú z čias, keď na území dnešného Slovenska žili Kelti, prechádza do obdobia Rimanov a Slovanov.  Dlho ich však ohrozovali Avari, Tatári či Turci. Každá povesť sa začína miestopisnou poznámkou, okolo ktorej sa rozvíja príslušný dej.


Ľudmila Gašparíková

Odkaz na buku


Dve dievčatá a dvaja chlapci sa vyberú na celkom obyčajný bicyklový výlet na hrad Strečno, pričom si všimnú buk s nápisom vyrytým niekedy dávno. Výletníkov to natoľko zaujme, že začnú nápis nielen lúštiť, ale aj prehľadávať okolie, a hľa, nájdu medailón, v ktorom je portrét mladej ženy s chlapčekom. A ako to dopadne? To sa dozviete pri čítaní tejto knižky.


Dana Durcová – Strečanská

Posledná zemianka a skalná ruža


Historický román z 19. storočia, ktorý sa priamo dotýka Súľovských skál. Zachytáva životné osudy poslednej vlastníčky Hradnianskeho kaštieľa, Márie Madočániovej, rodenej Akai, ale hlavne život obyčajných ľudí, ktorí žili v tom istom čase.


Michal Horecký

Alžbeta Báthoryová. Krvavá grófka z Čachtíc


Kniha z edície ODKRÝVANIE DÁVNYCH ČIAS prináša príbeh o krvavej grófke z Čachtíc, ktorá spôsobila ukrutné trápenie a smrť stovkám mladých žien.


Ján Moravec

Letcov rok na vojne


Kniha prináša vojenské zápisky Emila Moravca, rodáka z Brodna, ktoré v kalendárovej časti zapisoval a dopĺňal každý deň počas celého roku 1956. Text obsahuje presný prepis originálu a nie je nijako upravený. V závere knihy sa nachádzajú originálne fotografie z vojenského zápisníka.


Daniela Hroncová Faklová

Musel som byť kacírom


Román o živote významného nositeľa reformačných myšlienok na Slovensku. Približuje vzťahy medzi reformátorom Martinom Lutherom a kazateľom v stredoslovenských banských mestách Konrádom Cordatom. Čo všetko dokázal človek, o ktorom ani veľmi nevieme? Román dopĺňa ilustrácia na obálke od akad. mal. Stanislava Lajdu.


Mária Hamzová

Obyčajné šťastie


Jednoduchí ľudia, a predsa hrdinovia. Prežívajú zradu, poníženie, bolesť, čelia klamstvám a intrigám. V spleti svojich životných ciest hľadajú to isté – obyčajné šťastie.


Roman Kulich

Prekliatie


V malebnej dedinke Vlkolínec, v horách pri Ružomberku, prežíva rodina Rúčkových strašné prekliatie. Ich usadlosť navštevuje zohavená bytosť v spoločnosti krkavca, ktorú nazvali Havran. Odkiaľ sa tento krutý tvor vzal? Prečo im neustále ubližuje a zabíja dobytok? Rodinná dráma vyvrcholí nečakaným rozuzlením, pri ktorom potečie krv...


Andrea Berzáková

Štvorlístok


Štvorlístok sú štyri srdiečka „viera-nádej-láska-šťastie“ spojené hrotmi v jednej rastlinke. Na stránkach si určite i vy nájdete ten váš štvorlístok. Zbierka básní je  doplnená o ilustrácie Michaely Kultánovej.


kolektív autorov

SME Rozhovory. 15 interview s výnimočnými ľuďmi


Rozhovory o Slovensku zostavené redaktormi denníka SME. Obsahujú originálne myšlienky alebo postoje tých najvýznamnejších osobností ako napr. spisovateľ Ľubomír Feldek, prezident Andrej Kiska, olympionik Matej Tóth... a ďalší.


Michaela Malinová

Povedz mi, čo Pán Boh stvoril?


Detské leporelo, ktoré obsahuje krátke básničky, upriamuje pozornosť rodičov a ich najmenších na Božie diela, ktoré stvoril okolo nás s pestrými ilustráciami od Petra Lička. Kniha je rozdelená do troch častí. V prvej sa autorka venuje farbám, v druhej prírode a na konci sa venuje človeku.

 

 


ODBORNÁ LITERATÚRA

 


Krehké vzťahy Daniely Krajčovej


Publikáciu zostavil Jaroslav Horečný. Pozostáva z fotografií Ľudovíta Kupkoviča a archívu Daniely Krajčovej, textov Milana Mazúra, Kataríny Rusnákovej, Dany Doricovej a Dariny Arce. Obsahuje vývoj tvorby a život výtvarníčky a akademickej maliarky Daniely Krajčovej pri príležitosti výstavy konanej v roku 2015 v Považskej galérii umenia v Žiline.

 

Ján Lacika

Najkrajšie vyhliadky


Súľovské vyhliadky, Strečnianske vyhliadky alebo vyhliadky na Rozsutec. 50 najkrajších výletov za vyhliadkami po Slovensku na 208 stranách, 202 farebných fotografiách, mapových výrezoch so zakreslenými vyhliadkami či tipy a zaujímavosti na výlety. To všetko nájdete v tejto novej knihe.


Národný kalendár 2017


Najnovšie vydanie Národného kalendára už na obálke pripomína  kľúčovú tému roku 2017 - 200 rokov od narodenia osobnosti našich dejín Jozefa Miloslava Hurbana či 450. výročie narodenia uhorského palatína  Juraja Turzu.


Katarína Žeňuchová (ed.)

Jozef Ignác Bajza v kultúrnom a literárnom kontexte


Súbor štúdií prináša príspevky, ktoré odzneli na interdisciplinárnej vedeckej konferencii Jozef Ignác Bajza (1755-1836) v kultúrnom a literárnom kontexte 26. – 27. septembra 2013 v Dolnom Dubovom, kde J. I. Bajza 22 rokov pôsobil nielen ako rímskokatolícky kňaz, ale najmä ako národný a kultúrny dejateľ.


Marián Gavenda

Filmovať mystiku


Juraj Török, kňaz, kameraman, mystik, no predovšetkým osobnosť a nadovšetko človek. Sedemnásť hodín duchovných rozhovorov ponúka bohatý materiál aj pre odbornú reflexiu duchovného odkazu tejto vzácnej osobnosti.


Milan Gábik

Príspevok VÚVT ŽILINA k rozvoju výpočtovej techniky v Česko – Slovensku


Publikácia si pripomína Výskumný ústav výpočtovej techniky v Žiline, ktorý významným spôsobom prispel k rozvoju IT na Slovensku a jeho významné etapy rozvoja.


Juraj Málik

Začnite už! 36 + 1 objavov, ako začať a úspešne dokončiť


Praktické a zároveň zábavné čítanie o budovaní úspešnej firmy. O láske k ľuďom a odkazom pre ďalších, ktorí chcú v živote niečo dokázať a prežiť život naplno v radosti a pokore.


Farebné sny


Zborník k 40. výročiu založenia Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline.


Zostavil: Michal Jurecký

Uhorský palatín Juraj Turzo – renesančný človek


Publikácia prináša prierez života mimoriadnej osobnosti našich dejín a nášho regiónu palatína Juraja Turzu, ktorá bola vydaná v rámci vedecko-výskumnej a prezentačnej činnosti, podporená dotáciou z Fondu na podporu umenia a z finančných zdrojov ŽSK.


Môj vienok zelený, dolu vodou padá


Katalóg z výstavy, ktorá sa konala v Makovického dome v Žiline v rámci Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej 2016. Výstava bola tematicky zameraná na tradičnú svadbu s akcentom na prevoz nevestinej výbavy a svadobných darov (svadobné truhlice, periny, riad...).


Zostavil: Peter Šimko

Po koľajniciach do Rajca


Odborná monografia popisuje vývoj železnice Žilina – Rajec od jej postavenia v roku 1899 po súčasnosť. Je sprievodcom pre návštevníkov Rajeckej doliny, ktorí využijú vláčik na cestu za jej krásami. Text dopĺňa množstvo cenných historických i súčasných fotografií.


Danka Majerčíková

Zemianske rody v Žiline


Témou monografie sú šľachtické rody, ktoré boli zaznamenané v meste Žilina v 17. a 18. storočí. Autorka sa sústredila na rody patriace k nižšej šľachte – zemanom, ktoré pochádzali zo Žiliny alebo sa tam prisťahovali a usadili. Kniha je doplnená genealogickými tabuľkami.


Marián Liščák

Päť panstiev


Publikácia prináša rozbor dôležitých sociálnych a hospodárskych aspektov života v skúmanej oblasti na konci feudalizmu. Vybrané aspekty hospodárskeho života na panstvách Žilinského slúžnovského obvodu Trenčianskej stolice od konca 18. do polovice 19. storočia.


CONT ART


Pri príležitosti 20. výročia založenia výtvarnej skupiny CONT ART (1995-2015) sa konala v Považskej galérii umenia v Žiline výstava 10 umelcov regiónu (Igor Cvacho, Jaro Gaňa, Milan Janík, Daniela Krajčová, Stano Lajda, Andrej Mazúr, Daniela Krajčová, Jozef Mundier, Marek Ryboň, Vladislav Zabel). Ako výstup výstavy vyšiel tento katalóg.


Jana Kurucárová, Miloš Jesenský

Z archívu Juraja Turzu


Publikácia chce čitateľovi priblížiť význam a rozmanitosť korešpondencie Juraja Turzu a poskytnúť možnosť prečítať si renesančné myšlienky z kópií originálov. Mnohé listy mali dôverný charakter a boli doručované osobitnými poslami. Listy sú písané prevažne latinsky. Vyskytuje sa aj maďarčina, nemčina a slovenčina, sporadicky čeština, poľština a taliančina.


Eva Škorvagová

Príbeh o zajakavosti


Kniha prináša odborný pohľad na zajakavosť – poruchu reči s konkrétnymi príkladmi, technikami a postupmi psychoterapie.


Eva Škorvagová

Preventívne a intervenčné programy v kontexte sociálno-patologických javov – preventívny program


Publikácia integruje základné poznatky a súčasné názory v problematike preventívnej a intervenčnej činnosti školského psychológa v kontexte sociálno-patologických javov.


Jozef Melcer, Gabriela Lajčáková, Ivana Martinická, Juraj Králik

Dynamika dopravných stavieb


Publikácia prináša výber niektorých výsledkov výskumu v oblasti dynamiky dopravných stavieb, ktorý sa na Katedre stavebnej mechaniky SvF ŽU v Žiline realizoval v ostatných rokoch.


Ľubo Bechný a kol.

12 statočných


Editor Ľubo Bechný so svojím tímom vyspovedal osobnosti, ktoré sa v istom okamihu svojho života dokázali postaviť zlu, bezpráviu, prípadne dlhodobo pôsobia v občianskom sektore. Kniha je doplnená kvalitnými čiernobielymi fotografiami.


Milan Paprčka a kolektív

Horné Považie a Kysuce z neba


Prečo z neba? Pretože majiteľ vydavateľstva je pilotom a miluje lietanie. Oblasť Horného Považia a Kysúc je lákadlom pre tisíce návštevníkov každý rok.  Pohľad z lietadla je jedinečný nielen tým, že sedíte vysoko a dovidíte za kopce, do ďalekých diaľav, ale môžete vidieť to najkrajšie z regiónu v priebehu chvíle.


Milan Vároš

Vzrušujúce príbehy slávnych zberateľov


Ďalšia kniha známeho autora o najväčších zberateľoch. Pred čitateľmi defilujú zaujímavé príbehy bohatých zberateľov Rothschildovcov, amerického milionára a veľvyslanca v Londýne A.W. Mellona.


Kolektív autorov

Javorníky. Veľká kniha o nemalom pohorí


Javorníky boli vždy spojivom, križovatkou ciest. O rozvoj sa zaslúžila hlavná postava Javorníkov – palatín Juraj Turzo.  Ale kniha nie je len o osobách a veľkých skutkoch. Je o miliónoch rokov, kilometroch zlomov a litroch vôd, morských i horských. Je o pohorí, ktoré sa inak tvári z kysuckej i bytčianskej doliny, a úplne inak od Žiliny.


Kúzelné čítanie – Slovensko (súprava elektronickej ceruzky a knihy)

Kniha pozostáva z ilustrácií Stanislava Lajdu a textov Mariána Kráľa. Deti sa zábavnou formou dozvedia množstvo informácii o mestách, krajoch, pohoriach a vodstve. Zoznámia sa s naším priemyslom, poľnohospodárstvom, pamiatkami a významnými osobnosťami. Pomocou kvízov, rozdelených do 3 kategórii podľa náročnosti, si získané znalosti môžu sami precvičovať. Texty ku knihe obsiahnuté v elektronickej ceruzke nahovoril Dušan Kaprálik.


zostavil  Michal Jurecký

Budatínsky hrad


Katalóg prevedie návštevníka expozíciou v Budatínskom hrade (drotárstvo, dejiny Žiliny, historický nábytok, historické mapy, obrazy a hodiny), ako aj celým areálom s parkom a kaplnkou. V úvode nechýba stručná história hradu, gro publikácie sú však kvalitné fotografické zábery zachytávajúce interiér a exteriér hradu, ako aj detailné zábery na vystavené exponáty.


Vybraní študenti Univerzity tretieho veku v Žiline

Zostavovateľka Janka Sňahničanová

Mysli globálne, konaj lokálne


Populácia celosvetovo starne... Univerzita tretieho veku v Žiline akceptuje požiadavku doby a vzdeláva seniorov tak, aby sa aj v treťom veku svojho života mohli aktívne zapájať do diania spoločnosti a držali krok s mladšou generáciou.


Ladislav Szojka

Dejiny lokálnych železníc na Slovensku


Kniha pojednáva o dejinách železníc na území Slovenska, kde sa ich v priebehu 19. a začiatkom 20. storočia vybudovalo pomerne veľa. K takým patrí aj naša miestna železnica Žilina – Rajec. Obsahuje úplne neznáme náčrty tratí s pôvodnými názvami a obrázkami staníc, fotografie vozidiel i doteraz neznáme informácie o osudoch vozidiel, ktoré na niektorých železniciach premávali.


Richard Vašečka

Recept na dobré manželstvo


Kniha je vhodným sprievodcom rôznymi oblasťami manželstva. Ponúka recept založený na biblických princípoch, ktorý je overený tisícmi rokov a miliónmi ľudí. Recept je jednoduchý, stručný a veľmi praktický. Knihu možno použiť aj ako študijnú príručku alebo praktickú inšpiráciu ku konkrétnym krokom. Autor pôsobil ako učiteľ katolíckeho náboženstva na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline.


Richard Vašečka

A nikdy ťa neopustím


Publikácia obsahuje celkom deväť kapitol. Prechádza v nich rad za radom slová manželského sľubu a ich význam. Vysvetľuje ich podstatu a prakticky ich aplikuje do bežného manželského života.


Peter Kubica

KomuNICKuj alebo o marketingu, médiách a modernej komunikácii


Kniha opisuje svet médií a komunikácie, informačné technológie a marketing. Autor bohato využíva svoje skúsenosti z mediálnej praxe a dlhoročného pôsobenia na pozícii hovorcu Žilinského samosprávneho kraja.

Fotogaléria

{gallery}5081{/gallery}

Napíšte komentárpanerai repliky hodinek
repliky hodinek

Odporúčame vám

Register

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.